django - en to it translation catalogue (55 entries)

en: Humanize
it: Umanizzazione

[ctx: ordinal 11, 12, 13]
note: Translators: Ordinal format for 11 (11th), 12 (12th), and 13 (13th).
en: {}th
it: {}esimo

[ctx: ordinal 0]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 0, e.g. 80th.
en: {}th
it: {}esimo

[ctx: ordinal 1]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 1, e.g. 81st, except 11.
en: {}st
it: {}esimo

[ctx: ordinal 2]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 2, e.g. 82nd, except 12.
en: {}nd
it: {}esimo

[ctx: ordinal 3]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 3, e.g. 83th, except 13.
en: {}rd
it: {}esimo

[ctx: ordinal 4]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 4, e.g. 84th.
en: {}th
it: {}esimo

[ctx: ordinal 5]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 5, e.g. 85th.
en: {}th
it: {}esimo

[ctx: ordinal 6]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 6, e.g. 86th.
en: {}th
it: {}esimo

[ctx: ordinal 7]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 7, e.g. 87th.
en: {}th
it: {}esimo

[ctx: ordinal 8]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 8, e.g. 88th.
en: {}th
it: {}esimo

[ctx: ordinal 9]
note: Translators: Ordinal format when value ends with 9, e.g. 89th.
en: {}th
it: {}esimo

en: %(value)s million | %(value)s million
it[0]: %(value)s milione
it[1]: %(value)s milioni

en: %(value)s billion | %(value)s billion
it[0]: %(value)s miliardo
it[1]: %(value)s miliardi

en: %(value)s trillion | %(value)s trillion
it[0]: %(value)s migliaio di miliardi
it[1]: %(value)s migliaia di miliardi

en: %(value)s quadrillion | %(value)s quadrillion
it[0]: %(value)s milione di miliardi
it[1]: %(value)s milioni di miliardi

en: %(value)s quintillion | %(value)s quintillion
it[0]: %(value)s miliardo di miliardi
it[1]: %(value)s miliardi di miliardi

en: %(value)s sextillion | %(value)s sextillion
it[0]: %(value)s migliaio di miliardi di miliardi
it[1]: %(value)s migliaia di miliardi di miliardi

en: %(value)s septillion | %(value)s septillion
it[0]: %(value)s milione di miliardi di miliardi
it[1]: %(value)s milioni di miliardi di miliardi

en: %(value)s octillion | %(value)s octillion
it[0]: %(value)s miliardo di miliardi di miliardi
it[1]: %(value)s miliardi di miliardi di miliardi

en: %(value)s nonillion | %(value)s nonillion
it[0]: %(value)s migliaio di miliardi di miliardi di miliardi
it[1]: %(value)s migliaia di miliardi di miliardi di miliardi

en: %(value)s decillion | %(value)s decillion
it[0]: %(value)s milione di miliardi di miliardi di miliardi
it[1]: %(value)s milioni di miliardi di miliardi di miliardi

en: one
it: uno

en: two
it: due

en: three
it: tre

en: four
it: quattro

en: five
it: cinque

en: six
it: sei

en: seven
it: sette

en: eight
it: otto

en: nine
it: nove

en: today
it: oggi

en: tomorrow
it: domani

en: yesterday
it: ieri

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s ago
it: %(delta)s fa

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: an hour ago | %(count)s hours ago
it[0]: un ora fa
it[1]: %(count)s ore fa

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a minute ago | %(count)s minutes ago
it[0]: un minuto fa
it[1]: %(count)s minuti fa

note: Translators: please keep a non-breaking space (U+00A0) between count and time unit.
en: a second ago | %(count)s seconds ago
it[0]: un secondo fa
it[1]: %(count)s secondi fa

en: now
it: adesso

en: a second from now | %(count)s seconds from now
it[0]: tra un secondo
it[1]: tra %(count)s secondi

en: a minute from now | %(count)s minutes from now
it[0]: tra un minuto
it[1]: tra %(count)s minuti

en: an hour from now | %(count)s hours from now
it[0]: tra un'ora
it[1]: tra %(count)s ore

note: Translators: delta will contain a string like '2 months' or '1 month, 2 weeks'
en: %(delta)s from now
it: %(delta)s da adesso

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d year | %(num)d years
it[0]: %(num)d anno
it[1]: %(num)d anni

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d month | %(num)d months
it[0]: %(num)d mese
it[1]: %(num)d mesi

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
it[0]: %(num)d settimana
it[1]: %(num)d settimane

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d day | %(num)d days
it[0]: %(num)d giorno
it[1]: %(num)d giorni

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
it[0]: %(num)d ora
it[1]: %(num)d ore

[ctx: naturaltime-past]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
it[0]: %(num)d minuto
it[1]: %(num)d minuti

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d year | %(num)d years
it[0]: %(num)d anno
it[1]: %(num)d anni

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d month | %(num)d months
it[0]: %(num)d mese
it[1]: %(num)d mesi

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d week | %(num)d weeks
it[0]: %(num)d settimana
it[1]: %(num)d settimane

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d day | %(num)d days
it[0]: %(num)d giorni
it[1]: %(num)d giorni

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d hour | %(num)d hours
it[0]: %(num)d ora
it[1]: %(num)d ore

[ctx: naturaltime-future]
en: %(num)d minute | %(num)d minutes
it[0]: %(num)d minuto
it[1]: %(num)d minuti
