django - en to it translation catalogue (61 entries)

en: Administrative Documentation
it: Documentazione Amministrativa

en: Home
it: Pagina iniziale

en: Documentation
it: Documentazione

en: Bookmarklets
it: Bookmarklet

en: Documentation bookmarklets
it: Bookmarklet alla documentazione

en: To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can select the bookmarklet from any page in the site.
it: Per installare i bookmarklets, trascina il link sulla barra dei segnalibri o clicca col tasto desto sul link ed aggiungilo ai tuoi segnalibri. Ora potrai selezione un bookmarklet da ogni pagina del sito.

en: Documentation for this page
it: Documentazione per questa pagina

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
it: Porta da qualsiasi pagina alla documentazione della view che genera quella pagina.

en: Tags
it: Tag

en: List of all the template tags and their functions.
it: Lista di tutti i template tags e delle loro funzioni.

en: Filters
it: Filtri

en: Filters are actions which can be applied to variables in a template to alter the output.
it: I Filtri sono azioni che possono essere applicate alle variabili all'interno di un Template per alterarne l'output.

en: Models
it: Modelli

en: Models are descriptions of all the objects in the system and their associated fields. Each model has a list of fields which can be accessed as template variables
it: I Modelli sono descrizioni di tutti gli oggetti nel sistema e dei campi ad essi associati. Ogni modello ha una lista di campi accessibili come variabili nel template.

en: Views
it: View

en: Each page on the public site is generated by a view. The view defines which template is used to generate the page and which objects are available to that template.
it: Ogni pagina sul sito pubblico è generata da una View. La View definisce quale Template è usato per generare la pagina e quali oggetti sono disponibili in quel Template.

en: Tools for your browser to quickly access admin functionality.
it: Strumenti per il tuo browser per accedere velocemente a funzionalità dell'admin.

en: Please install docutils
it: Installa docutils, per favore

en: The admin documentation system requires Python’s <a href="%(link)s">docutils</a> library.
it: Il sistema di documentazione dell'admin richiede la libreria Python <a href="%(link)s">docutils</a>.

en: Please ask your administrators to install <a href="%(link)s">docutils</a>.
it: Chiedi ai tuoi amministratori di installare <a href="%(link)s">docutils</a>.

en: Fields
it: Campi

en: Field
it: Campo

en: Type
it: Tipo

en: Description
it: Descrizione

en: Methods with arguments
it: Metodi con argomenti

en: Method
it: Metodo

en: Arguments
it: Argomenti

en: Back to Model documentation
it: Torna alla documentzione del Model

en: Model documentation
it: Documentazione Modello

en: Model groups
it: Gruppi del Model

en: Templates
it: Template

en: Template: %(name)s
it: Template: "%(name)s"

note: Translators: Search is not a verb here, it qualifies path (a search path)
en: Search path for template <q>%(name)s</q>:
it: Percorso di ricerca per il template <q>%(name)s</q>:

en: (does not exist)
it: (non esiste)

en: Back to Documentation
it: Torna alla Documentazione

en: Template filters
it: Filtri Template

en: Template filter documentation
it: Documentazione del filtro template

en: Built-in filters
it: Filtri inclusi

en: To use these filters, put <code>%(code)s</code> in your template before using the filter.
it: Per usare questi filtri, inserisci <code>%(code)s</code> nel tuo template prima di usare il filtro.

en: Template tags
it: Tag Template

en: Template tag documentation
it: Documentazione del Tag Template

en: Built-in tags
it: Tag inclusi

en: To use these tags, put <code>%(code)s</code> in your template before using the tag.
it: Per usare questi tag, inserisci <code>%(code)s</code> nel tuo template prima di usare il tag.

en: Context:
it: Contesto:

en: Templates:
it: Template:

en: Back to View documentation
it: Torna alla documentazione della View

en: View documentation
it: Documentazione View

en: Jump to namespace
it: Vai al namespace

en: Empty namespace
it: Namespace vuoto

en: Views by namespace %(name)s
it: Views per il namespace %(name)s

en: Views by empty namespace
it: Views per il namespace vuoto

en: 
        View function: <code>%(full_name)s</code>. Name: <code>%(url_name)s</code>.
it: 
    Funzione di View: <code>%(full_name)s</code>. Nome: <code>%(url_name)s</code>.

en: filter:
it: filtro:

en: App %(app_label)r not found
it: App %(app_label)r non trovata

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
it: Modello %(model_name)r non trovato nell'app %(app_label)r

en: model:
it: modello:

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
it: l'oggetto `%(app_label)s.%(data_type)s` collegato

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
it: oggetti `%(app_label)s.%(object_name)s` collegati

en: all %s
it: tutti %s

en: number of %s
it: numero di %s

en: %s does not appear to be a urlpattern object
it: %s non sembra essere un oggetto urlpattern
